29. veebruar 2016

Kokkuvõte (P10)

On aeg tõmmata otsad kokku. Oleme alates oktoobrist tegelenud Poniralli lauamängu arendamisega ja õppinud selle käigus palju uut nii 3D modeleerimise, 3D printimise, (laua-)mängu süsteemi loomise kui ka koostöö kohta.
Helen sai teada, et kuigi Blenderis modeleerimine ei ole raske, siis on keeruline teha printerile selgeks, mida täpselt on vaja välja printida. Alati ei tule kõik asjad printerist välja täpselt selliselt, nagu varem 3D modeleerimise programmis paistis. Samuti mõistis Helen, et lauamängude reeglite välja töötamine on keeruline ning ka seda, et lapsed võivad olla väga head motivaatorid.
Eliise sai teada, et on võimalik arvutis asi vamis teha ning seejärel välja printida (kui suure valiku potensiaalseid uusi mänguasju see juurde andis). Ta mõistis ka seda, et asjad ei saa iseenesest valmis ning, et vahel on vaja ka teisi tagant utsitada, et töö tehtud saaks (antud juhul oma vanemat õde). Kindlasti sai Eliise ka olulise esimise kogemuse eelvooru esitlustest.

Oleme saanud valmis, kõik teoreetiliselt mänguks vajaliku: 6 eri tüüpi takistuse faili, mängunupu (poni) faili, mängualuse ning reeglid. Et Poniralli lauamängu mängida saaks, tuleb mängunupud, takistused ja mängulaud vaid välja printida, täring otsida/osta (või otsida internetist täringu printimise fail, Google on meie sõber :) ) ning reeglid endale selgeks teha.

Lauamängude ostmine on siiani toimunud vaid poodidest (näiteks nagu lauamängu pood Brain-Games, millel on esindus nii Tartus kui ka Tallinnas; suured toidupoed; raamatupoed), kuid nüüd on võimalik kodus endale mäng ise välja printida. Selline lauamängude ostmise viis vähendaks tulevikus ka keskkonna probleeme, mis on tingitud ületootmisest ja suurtest loodust saastavatest tehastest. Kuigi praegu on 3D printerid veel kallid, siis tulevikus on kindlasti igas kodus oma printer ning nende kasutamise võimalused aina laienevad ning muutuvad loodussäästlikumadeks. Sellise raja ette näitamine teebki Eestist maailmariigi.

Pildid erinevatest takistustes, ponist ja mängulauast, mille me Blenderis valmis tegime:

Joonis 1. Lattaed Blenderis
Joonis 2. Müür Blenderis
Joonis 3. Teine versioon lattaiast Blenderis
Joonis 4. Okser Blenderis
Joonis 5. Tõusev kolmik Blenderis
Joonis 6. Veetekistus Blenderis
Joonis 7. Poni Blenderis
Joonis 8. Mängulaud 

Meil küll ei õnnestunud tänaseks välja printida poni parandatud versiooni ega takistusi, kuna kooli 3D printer on endiselt katki, kuid teeme seda esimesel võimalusel.
Mängureeglid on välja töötatud, kuid lõpuni korrastamata (keeleline korrektuur ja kujundus lõpetamata). Need lisame blogisse eraldi postitusena lähiajal.

24. veebruar 2016

Parandused ja kaks prooviponi (P9)

Peale esimese poni, kellel üks jalg peaaegu ära kukkus, proovisime veel kahte poni printida. Kuna eesmärgiks oli kindlaks teha, kas probleem jalaga sai lahendatud, siis printisime nad välja väiksemalt, kui esimese poni.
Seekord küll jalg ära ei kukkunud, kui teatav vahe jäi ikkagi poni keha ja jala vahele sisse.


Joonis 1. Ponid 2 ja 3 peale printimist.

Printimise ettevalmistusprogramm Makerbot desktop näitab sellist sisu ponile (Joonis 2) ning me ei ole veel aru saanud, miks on poni parem esimene jalg kehast eraldatud. Praegu ei saa me rohkem prooviponisid ega takistusi printida, kuna kooli 3D printer (MakerBot Replicator Desktop 3D Printer) ei tööta. Loodetavasti see probleem lähipäevil lahendatakse ning saame siiski veel takistuse näidise ja korras poni välja printida.


Joonis 2. Poni sisu Makerbot desktop programmis. Problemaatiline koht on tähistaud punase ringiga.

Ilusat Eesti Vabariigi aastapäeva kõigile!

2. veebruar 2016

Esimene välja prinditud poni (P8)

Oleme jõudnud vahepeal välja printida esimese poni figuuri. Siia juurde lisame ühe illustreeriva luuletuse:

Esimene vasikas

Ma seisan harkisjalu
ja uudistan maailma.
Mul on naljakas saba
ja kaks suurt silma.

Ja ma ei taha
minna aia taha.

Paul-Eerik Rummo

Meie poni ei läinud ka päris aia taha, kuid siiski on vaja teha parandusi. Nimelt jäid ühel pool poni jalad kehast liiga kaugele ning esimene jalg kukkus hiljem küljest ära. Liigutasime failis jalgu kehale lähemale ning tegime ka saba kinnitus koha suuremaks. Lähiajal proovime teha uue printimise ja siis on näha, kas seekord püsivad jalad paremini küljes. 

Mõned pildid meie esimese ponist ja selle valmimisest:








Creative Commonsi litsents
See teos on litsentseeritud Creative Commonsi Autorile viitamine + Jagamine samadel tingimustel 3.0 Eesti litsentsiga